https://www.veterinapodebradska.cz/odborne-clanky/ins--jak-muzeme-nejlepe-pomoci-fene-pri-porodu

 

https://www.veterina-info.cz/odborne-clanky/prehled-clanku.html

 

Starostlivosť o šteniatka

Pri odbere šteňaťa od chovateľa V prvom rade musíte vedieť, čím bolo šteňa kŕmené po odstavení. Podrobný popis potravy je veľmi užitočný, aj keď preň plánujeme celkom rozdielny režim. Náhle zmeny v kŕmnej dávke môžu spôsobiť tráviace ťažkosti, preto akékoľvek zmeny na jedálnom lístku je treba zavádzať postupne.

V novom prostredí

Pre psa, ktorý má spoločný domov s ľuďmi je potrebné urobiť určité opatrenia, aby zapadol do prostredia domácnosti. Je dôležite vyhradiť psovi miesto, kde bude chránený pre každodenným ruchom v domácnosti a tam mu umiestniť kôš alebo pelech. Deťom je potrebné vysvetliť, že tento priestor je vyhradený iba pre psa. Je to veľmi dôležite pri veľmi mladom zvierati.

Pelech a prikrývka

Nadôležitejší je dostatok priestoru pre psa, aby sa mohol i otáčať. Môže to byť drevené lôžko s kovovým rámom, ktoré je umiestnené niekoľko centimetrov od podlahy, alebo kôš, ktorý umiestníme v klietke. Pokiaľ neprejde obdobie pomočovania, užitočným doplnkom pod prikrývku je nepremokavá vložka. Prikrývky udržiavame dokonale čisté.
 

pozri ajAko šteniatko naučiť na čistotu.Pelech a prikrývka »
Pelechy

 

Privykanie šteňaťa na uzatvárateľnu klietku

V počiatočnom období nám postačí zaobstarať si väčšiu kartónovú škatuľu, v žiadnom prípade nie malú, ktorú upravíme vyrezaním otvoru pre vypúšťanie šteniatka a priezoru, aby videlo do miestnosti, ktoré vhodne prehradíme, aby nám šteňa nevybehlo.
Klietka je, však v prvých dňoch života, pre šteniatko novým, uzavretým priestorom, a tak by sa do nej malo umiestňovať len na nevyhnutne nutnú dobu.
Vhodné je mu do klietky dať kŕmenie, ale ponechať vchod otvorený, aby mohol klietku voľne opustiť. Klietka má mať uzatvárateľné dvierka, aby po kŕmení mohlo šteňa samovoľne odísť. Najlepšie je do klietky vášho psíka na dlhší čas umiestniť v dobe, kedy chce odpočívať, a to ako cez deň, tak na celú noc. Pokiaľ sa šteniatko prebudí a začne nariekať, nereagujte tak, že ho odtiaľ vytiahnete, pretože sa váš psík naučí, že hneď ako sa ozve, tak vy ho vytiahnete von. Je preto nevyhnutné šteniatko z tohoto zariadenia vypúšťať von len keď nekňučí, a vždy ho náležite pochváliť za to, aké bolo dobré. Po čase sa naučí, byť v tomto zariadení umiestnené a nebude proti tomu nijak protestovať. Pre pohodu šteňata dajte do klietky i vhodnú hračku. Doba toho než si šteňa na klietku zvykne je individuálna. Nikdy psíka nezatvárajte do tohoto zariadenia vtedy, keď by mohlo mať pocit, že je to za trest. Dbajte na to, aby pri privykaní na klietku pri odpočinku psíka nikto nerušil.
Keď šteňa priveziete do nového domova, bude iste postrádať svoju matku a súrodencov. Doma máte však už všetko pripravené na príchod nového člena domácnosti a všetci sa na neho tešia. Nedovoľte však deťom, aby šteniatko privítali príliš búrlivo, mohlo by sa vyľakať. Najskôr šteňa zoznámte s jeho novým domovom, preveďte ho všetkými miestnosťami bytu, ktorými sa bude môcť v budúcnosti pohybovať. Pokiaľ chcete, aby niektorá izba zostala navždy pre psa tabu, nikdy ho tam nevoďte. Ukážte šteňaťu jeho pelech, misky na vodu a krmivo a hračky. Potom ho postupne zoznámte so všetkými ostatnými členmi domácnosti. Keď sa šteňa trochu ukľudní, môžete mu podať prvú stravu. Krmivo dajte do klietky, ktorú nezatvárajte, nechajte šteňa, nech ochutná a klietku samo opustí.
Keď sa šteňa unaví a bude si chcieť odpočinúť, môžete ho skúsiť v klietke na krátku dobu zavrieť. Keď budete šteňa dávať do klietky, použite povel "Miesto" a nechajte mu v klietke malú maškrtu. Pri tomto prvom pokuse nechajte dvierka klietky zatvorené asi päť minút, a vy sami zostaňte v tej istej miestnosti. Keď je šteňa kľudné, nenarieka a nesnaží sa dostať von, pustite ho a chváľte. Nikdy ho nepúšťajte vo chvíli, kedy sa hnevá, vždy počkajte, až sa ukľudní. Toto opakujte niekoľkokrát za deň. Navyknúť si na klietku bude šteňaťu trvať niekoľko dní, bude si to vyžadovať vašu trpezlivosť! Ďalší deň opakujte rovnaké cvičenie s tým, že šteňa nechajte v klietke zatvorené 10 minút. Stále však zostávajte v rovnakej miestnosti. Túto dobu predlžujte po piatich minútach až na 30 minút. Nezabudnite, že v dobe, kedy je šteňa zatvorené v klietke, ste vy s ním stále v tej istej miestnosti a šteňa púšťate von, len keď je dobré. Pri uzatváraní do klietky používajte vždy rovnaký povel. Pri púšťaní nezabudnite na pochvalu.
Keď pes v kľude vydrží v klietke 30 minút vo vašej prítomnosti, pristúpte k ďalšiemu kroku. Dajte za rovnakých podmienok psa do klietky a z miestnosti odíďte. Postupujte opäť od piatich minút a dobu predlžujte. Zo začiatku môžete vo vedľajšej miestnosti pustiť televíziu alebo rádio, aby šteňa vedelo, že ste doma. Po čase sa pes naučí byť v tomto zariadení umiestnený a nebude proti tomu nijako protestovať. Doba toho než si zvieratko na toto zvykne je individuálna. Nikdy psíka nezatvárajte do tohto zariadenia za trest.
Na prvú noc s novým šteniatkom je potrebné sa pripraviť vopred. Dobré je, si od chovateľa priviesť kus látky, ktorá bola niekoľko dní umiestená v bývalom pelechu, je nasiaknutá šteniatku známym prostredím. Túto látku takisto môžete omotať okolo teplého termofora. Tieto veci šteniatku zaistia menej stresujúci prechod do neznámeho prostredia. Pred uložením ku spánku bežte šteňa ešte raz vyvenčiť. Počítajte však s tým, že prvú noc sa veľmi nevyspíte.
Na niekoľko prvých nocí je veľmi vhodné umiestniť klietku do spálne, pretože je veľmi pravdepodobné, že bude šteniatko v priebehu noci nariekať. Nikdy šteniatko za jeho nariekanie netrestajte, za kľudnú noc ho pochváľte. V priebehu noci, obzvlášť tej prvej, pokiaľ šteniatko narieka, pohlaďte ho, popr. ho tichým hlasom upokojujte. Po niekoľkých nociach je nutné premiestniť klietku na miesto, kde bude už nastálo. Doporučujeme používať klietku už od prvej noci.
 

pozri ajOhrádky pre šteniatka »
Klietky »
Ohrádky »
Domčeky pre psov

 

Dôvody použitia klietky

Klietka je vynikajúcim prostriedkom pre zaistenie bezpečnosti ako vášho psa, tak i zariadenia vášho bytu. Pobytom psa v klietke zaistíte kľud a pohodu vášmu šteniatku, a ak je šteňa bez dozoru, zároveň si ochránite zariadenia Vášho bytu.
Klietku je možné takisto účinne využiť pri nácviku čistotnosti. Nácvik je založený na tom, že pes len veľmi nerád znečisťuje miesto, kde odpočíva. O tom, ako s pomocou klietky možno naučiť svojho psa čistotnosti bude ešte reč ďalej. Dostatočne veľká klietka nám zaručí, že tento priestor môžeme rozdeliť na časť pre odpočinok s pelechom a na časť, kde si v nevyhnutných prípadoch zvykne vykonať svoju potrebu na novinách.

 

Nácvik na toaletu

Všetky šteňatá veľa odpočívajú a spia. Takmer vždy, keď sa šteňa prebudí, chce sa vyprázdniť. Vtedy môžeme začať s nácvikom na toaletu. Keď príde šteniatko do nového domova, strávi nejaký čas skúmaním nového okolia. Potom pôjde spať alebo bude hľada príležitosť, aby sa vyprázdnilo. Nácvik na toaletu sa najlepšie začína v cvičnej ohrádke, niekde bokom v tichom prostredí. Len čo sa šteňa prebudí, dá najavo, že sa chce vyprázdniť. V tom okamihu ho musíme vziať a položiť na miesto, kde sa môže vyprázdniť. Ak je priaznivé počasie, tak to môže byť aj vonku. Musíme však reagovať rýchlo, aby sme znížili počet „nehôd“ na minimum. Zároveň používame ústny povel napr. „vydrž“, ale vždy ten istý. Ďaľšou povinnosťou majiteľa je zostať pri šteňati, kým sa nevyprázdni a potom ho pochváliť, že sa správne zachovalo. Pes rýchlo pochopí, že majiteľ schvaľuje jeho správanie a tento bežný návyk sa veľmi rýchlo zavedie. Ak však tento nácvik zanedbáme, potom už veľmi ťažko docielime zmenu návyku.
pozri ajČůrací dečky a toalety pro nácvik čistotnosti štěňat »
Nácvik na toaletu »

Kŕmenie

Jednou zo základných požiadaviek každého zvieraťa je mať dostatok potravy. Je na majiteľovi, aby odhadol množstvo potravy, ktoré treba psovi dať. Keď šteňatá začnú jesť tuhú potravu, ich potreby sú prinajmenšom dva razy tak veľké, ako potreby dospelého psa tej istej hmotnosti. Treba ich kŕmiť veľmi výživnou, koncetrovanou, ľahko stráviteľnou potravou. Pretože šteňa má ešte príliš malý žalúdok, aby sa do neho uložilo dostatok potravy na viac než niekoľko hodín, musíme ich kŕmiť v častejších intervaloch. Od šiestich do ôsmich týždňov môžu dostať keks namočený v mlieku alebo vo vode, mäsové konzervy alebo granulované krmivo pre šteňatá, a kŕmia sa päťkrát denne. Šteňa musí ma po celých 24 hodín k dispozícii odstátu čistu vodu. V období medzi tretím a štvrtým mesiacom sa môže interval medzi kŕmeniami predĺžiť zo štyroch na tri jedlá denne. Od štyroch do šiestich mesiacov sa môžu dávky znížiť na dve denne. Závisí to však od režimu, ktorý sa zavedie a od rýchlosti vývoja psa. Po šiestich mesiacoch sa režim definitívne ustáli (jedno alebo dve kŕmenia denne), až keď pes sexuálne dospeje. Pes sa nesmie prekrmovať, ani nedostatočne kŕmiť.

Potrava

V súčasnej dobe je v špecializovaných predajniach bohatý výber potravín pre psov. Granulované krmivo je jednoznačne najvhodnejšou potravou už od šteňacieho veku psa. Ide o vyváženú a plnohodnotnú potravu, ktorú by sme ťažko dokázali nahradiť vlastnou kombináciou krmív.
Ak však z nejakého dôvodu nie sme schopní zabezpečiť vyššie uvedené krmivo, tak sa snažme postupovať nasledovne: Šteňatám spočiatku podávame pomleté varené hovädzie mäso s príkrmom ako napr. uvarená ryža, cestoviny, nakrájaný rožok, varená zelenina. Pridávame kostnú múčku - zdroj vápnika. Dbáme na dostatočný prísun vitamínov A, B ,D a zdrojov minerálnej výživy (Nutrimix plv, Canvit Chondro). Tiež im môžeme dávať hovädziu pečeň, srdce, syry a tvaroh s vajcovým žĺtkom. Neskôr mäso sekáme na drobné kúsky vo veľkosti vhodnej na prehltanie.
Konzistencia potravy má byť taká , aby šteňa ju mohlo po kúskoch uchopovať a prehltať. Riedka kaša nie je vhodná.
Množstvo potravy musí byť také, aby ho šteňa skonzumovalo naraz. Po cca 30 minútach neskonzumovanú potravu šteňaťu odoberieme, pretože už bude suchá a nebude chutná.
Konzervovaná potrava je pre šteňata lepšie nutrične vyvážená, napriek tomu by ste však do nej mali pridať kostnú múčku a potravu rozdrobiť nožom.

pozri ajKrmivá 1 »
Krmivá 2 »
Adresár firiem »

Výcvik

Prvé štádia výcviku sú zamerané na prispôsobovanie sa k životu a spoločnosti. Výcvik je viac, ako reagovanie na povely. Pes si ľahko osvojuje návyky, pri ktorých cíti, že spôsobujú majiteľovi radosť. Preto s ním nemáme hrubo zaobchádzať, stačí jednoduché odmietnutie, či pokarhanie aby pes svoje nevhodné správanie neopakoval. Majiteľ sám musí prísť na to, čo najviac na psa platí, ale mal by si zabezpečiť potrebnú literatúru, prípadne náročnejší výcvik možno absolvovať v klube pre výcvik psov.
pozri ajVýcvik psa »
Výchova a výcvik psa »  1
 
Zdravotná starostlivosť

Harmonogram zdravotnej starostlivosti

  Očkovanie    
týždeň CD, CVH, CL, CP besnota Prerezávanie zubov Odstraňovanie črevných parazitov
1        
2     Mliečne očné Prvé odčervovanie
3     Mliečne rezáky  
4 Prvé, ak ide o veľmi rizikové prípady   Prvé tri mliečne lícne zuby Druhé odčervovanie
5      
6        
7        
8 Prvé, ak ide o normálne prípady     a potom každé dva alebo tri týždne do 16. týždňov (3,5 mesiaca)
9    
10      
11      
12 Druhé    
mesiac        
4 Tretie (iba CP)   Trvalé črenové štvorky (P4). Štvrté mliečne lícne. Stredné trvalé rezáky (I1 a I2).  
5     Krajné trvalé rezáky. Trvalé očné.  
6   1. injekcia Prvé tri črenové a prvá trvalá stolička (M1). Odčervovanie
7     Druhá stolička (M2) na spodnej.  
8     čeľusti (nie vždy hore)  
9        
10        
11        
12       Odčervovanie

Očkovanie

Vaše šteňa potrebuje ochranu pred celým radom nebezpečných chorôb. Sú to:
  • CD - psinka    viac »
  • CVH - vírova hepatitída
  • CL - leptospiróza    viac »
  • CP - parvoviróza    viac »
  • besnota    viac »
Nezabudnite na každoročné preočkovanie.
pozri ajvakcinácia »

Parazity a odčervovanie

Skoro všetký šteňatá majú škrkavky. Preto sa musia pravidelne odčervovať. Na odčervovanie používame lieky, ktoré červy zničia a mŕtve, neškodné červy sa vylúčia vo výkaloch. O odčervovaní sa poraďte s veterinárnym lekárom.
pozri ajCudzopasníci »

Prerezávanie zubov

Medzi 3. a 5. týždňom sa začne objavovať mliečny chrup. V 4. mesiaci začnú rásť trvalé zuby, ktoré tlačia na korene mliečnych, čo spôsobuje mierne napuchnutie a zapálenie ďasien. Šteňa môže byť nepokojné, odmieta potravu, slintá a niekedy i zvracia. Má snahu ohrýzať tvrdé predmety, čo napomáha vypadávaniu mliečnych zubov.

Ochorenia

Pretože pes nám nevie povedať ako sa cíti, tak majiteľ musí sledovať jeho zdravotný stav. Príznakmi nemoci môžu byť skleslosť, uzavretosť menšia aktivita, chuť do jedla menšia alebo väčšia, opakované viacnásobné zvracanie, hnačka, dýchacie ťažkosti, krvácanie z niektorého otvoru, viditeľné znaky bolesti, škriabanie, krývanie. Pri týchto príznakoch sa neodkladne poraďte s veterinárnym lekárom.
pozri ajPoradňa 1 »
Poradňa 2 »
Poradňa 3 »

 

 

Obojky a vodidlá

Najvhodnejší obojok je kožený. šteňa po odstavení by si už malo začať zvykať na ľahký obojok. Nemá by príliš voľný, aby si ho šteňa sťahovalo cez hlavu, ale ani príliš tesný, aby neškrtil. Pretože šteňa v prvých mesiacoch veľmi rýchlo rastie, obojok pri nasadení musíme každý deň kontrolovať. Vodidlo má byť ľahké, ale pevné a v dobrom stave, najlepšie kožené.

pozri ajObojky »
Vodidlá »

 

Pohyb

Necvičme s našim psom len činnosť svalov. Nestačí, keď mu dovolíme behať iba po záhrade, aj keď je veľká. Pes musí hľadať, potrebuje nové podmienky, aby si obohatil život. Treba ho vziať von, ale na ulici ho voľne nepúšťame. Je potrebné nájsť priestor, po ktorom môže pes voľne behať, ak je dobre vycvičený a pod dostatočnou kontrolou. Nie je rozumné nútiť psa, aby bol aktívnejší, ako sám chce.

pozri ajPohyb v kruhu »
Nácvik pred výstavou »

 

Čistota a úprava

Psa treba pravidelne vyvádzať, aby si mohol urobiť telesné potreby. Pomerne ľahko ho prinútime, aby sa vyprazdnil na rozkaz. Nekontrolované vyprázdňovanie v domácnosti sa môže stať zdrojom ťažkostí, ale i na verejných priestranstvách. Šteňaťu každodenné vyčesávame srsť. Robíme to však opatrne, aby si na tento úkon navyklo. Zanedbanie česania môže viesť k vzniku spletenín, čo v mnohých prípadoch môže viesť k jedinému riešeniu a to k „oholeniu“ psa. Psa nekúpeme zbytočne často, ale neveľkú špinu radšej vykefujeme.

pozri ajPredstrihová príprava »
Technika strihu »
Servis strihacej techniky »
Technika na strihanie a úpravy »
Nožnice »
Trimovacie nože »
Strihacie strojčeky »
Strihacie strojčeky »
Strihy pudlov »
Aby byli krásní... »
Barvy a střihy pudlů »
Kozmetika Kw »
Kozmetika BEA natur »
Kozmetika LASER LITES »
Kozmetika LesPoochs
Kozmetika ALL systems »